Straipsniai

Finnfoam plokštuminiai pamatai – energiškai efektyviems pastatams

Renkantis pamatus reikia įvertinti labai daug veiksnių. Svarbiausi iš jų yra: grunto atsparumo savybės, gruntinio vandens lygis, įšalo gylis, pamatų šiltinimo medžiagos pasirinkimas, įrengimo kaštai ir t.t. Taip pat pamatų įrengimo technologija priklauso nuo to, kokios paskirties bus statomas pastatas.

Yra keli pamatų tipai: juostiniai, poliniai ir plokštuminiai pamatai. Juostiniai pamatai gali būti surenkami iš betoninių blokų arba monolotinio betono. Šie pamatai įrengiami po laikančiomis pastato sienomis, o jiems įrengti paprastai reikia daug laiko, kadangi atliekama daug žemės kasimo ir betoninių detalių montavimo ar betonavimo darbų.

Poliniai pamatai dažniausiai būna gręžtiniai ir spraustiniai. Šie pamatai yra tinkami, kai gruntinio vandens lygis yra arti žemės paviršiaus arba, jei laikantysis gruntas slūgso labai giliai. Įrengiant polinius pamatus reikia papildomai šiltinti jungtis tarp polių ir rostverko, kad neatsirastų šilumos tiltelių, montavimo darbams atlikti reikalinga speciali technika.

Plokštuminiai pamatai yra pripažįstami kaip labiausiai tinkantys pasyviems ir energiškai efektyviems namams. Jie tinka tuomet, kai norima pasiekti maksimalų namo energinį efektyvumą. Pamatai įrengiami išliejant vientisą armuotą, ištisinę pamatų plokštę į specialią ekstruzinio polistireno konstrukciją, kuri izoliuoja pamato plokštę nuo kontakto su gruntu. Plokštuminis pamatas yra geriausiai izoliuotas nuo grunto pamatas, jame nėra jokių šilumos tiltelių. Toks pamatas yra labai efektyvus, kadangi jokia konstrukcinė detalė nekerta apšiltinimo sluoksnio.

Plokštuminiai pamatai tinkamiausi tada, kai siekiama maksimalaus namo energinio efektyvumo. Kadangi tai vientisa, visu plotu į gruntą besiremianti konstrukcija, sumažėja nuokrypio ir pastato deformacijų tikimybė, pamatus galima montuoti ant silpno grunto.

Finnfoam pristato sprendimą plokštuminiams pamatams – vientisa pamatų betono plokštė yra išliejama į specialią iš Finnfoam plokščių suformuotą konstrukciją, izoliuojant visą pastatą nuo kontakto su gruntu. Tokiu būdu įgyvendinamas pamatų įrengimo ir apšiltinimo sprendimas pasyviems, A, A+ ir A++ energinio efektyvumo klasės namams. Sprendimas neleidžia susidaryti šilumos tilteliams, išvengiama problemų, kylančių dėl įšalo lygio, grunto slinkimo bei galimų pamato deformacijų. Finnfoam plokštės atlaiko visas susidariusias apkrovas ir nesusispaudžia laikui bėgant. Tinkamai apskaičiavus apkrovas (pastato, sniego ir kt.) ir pagal tai parinkus reikiamo stiprumo plokštes (F-300, F-400, F-500 ar F-700), nebus rizikos, kad Finnfoam plokštės susispaus sukeldamos pastato sėdimą su visomis pasekmėmis (sienų skilinėjimu ir t.t.).

Plokštuminio pamato pagrindui (grindims) rekomenduojama naudoti Finnfoam F-300, o šoniniam L profiliui įrengti – specialiai tam skirtas Finnfoam LB300 ir LS300 plokštes. LS300 plokštės paviršius yra rifliuotas (XX), todėl prie jo lengvai prilips tinkas ar kita cokolio apdailos medžiaga. Finnfoam LB300 ir LS300 plokštės įsitvirtina viena į kitą (galima ir papildomai suklijuoti), suformuodamos L formos šoninį profilį. Grindų ir pagrindo izoliacija įrengiama iš įprastų Finnfoam F-300 plokščių. Taip gaunama vientisa konstrukcija, kur visas pastatas į pagrindą remiasi tik ant iš Finnfoam plokščių suformuotos konstrukcijos ir neturi tiesioginio kontakto su gruntu, išvengiant bet kokių šilumos tiltelių.

Ypač aukšti reikalavimai keliami visai su gruntu besiliečiančiai, taip pat ir pamatų izoliacijai. Pamatų izoliacija yra labai svarbi namo konstrukcijai – mažiausiai 50 metų ją veikia drėgmė, šaltis ir įvairios apkrovos. Statant pastatą svarbiausia, kad pamatų šilumos izoliacija būtų ilgalaikė ir patikima. Grunte visada yra aukštas drėgmės lygis (RH=100 %), todėl termoizoliacinis sluoksnis turi būti įrengtas iš itin drėgmei atsparių medžiagų. Izoliaciją gali pažeisti ir ant žemės paviršiaus susidarančios apkrovos, suprastėjęs drenažas, pakilęs gruntinio vandens lygis ar atsiradusios medžių šaknys, rieduliai ir pan. Tokiais atvejais geriausia alternatyva – naudoti ypač stiprią ir vandens neįgeriančią medžiagą Finnfoam XPS. Finnfoam izoliacinės plokštės uždarų porų struktūra yra vientisa visoje plokštėje ir užtikrina mažą vandens įgertį, didelį atsparumą apkrovoms (tvirtumą), gerą šilumos izoliaciją, ilgaamžiškumą ir patikimumą. Į vientisą Finnfoam plokščių porų struktūrą neįsiskverbia vanduo, augalų šaknys, gruntas ar kitos medžiagos. Naudojant Finnfoam plokštes nereikia jokių papildomų drenažinių membranų ar sudėtingų drenažo sistemų.

Nustatyta, kad senos statybos namuose per pamatus prarandama net iki 20 proc. pastate sukauptos šilumos. Šie skaičiai rodo, kad norint pagerinti pastato šilumines savybes neišvengiamai reikia šiltinti ir krupščiai hidroizoliuoti zoną, esančią žemiau cokolio. Teisingai sutvarkytas cokolis ir pamatai ne tik padės išlaikyti šilumą, bet ir pagerins konstrukcijų būklę – drėgmė nesikaups pamato ir rūsio konstrukcijose, bus išvengta ardančio šalčio poveikio. Pamatų specialistai vienareikšmiškai sako, kad šiam tikslui tinkamiausios yra ekstruzinio polistireninio putplasčio plokštės. Svarbiausias dalykas klojant pamatus – kruopščiai sujungti plokštes ir gerai įrengti izoliacinius mazgus.

Lithuanian